...
Loading....
nauka pływania

Kiedy rozpocząć naukę pływania?

Zabawa w wodzie jako lekcja pływania, czy po prostu pluskanie i zabawa zapewne sprawiają wiele przyjemności Twojemu dziecku. Oczywiste jest, że umiejętność pływania jest niezwykle istotna i może sprawić, że młody człowieczek będzie bezpieczny podczas pobytu nad wodą.

Bezpieczeństwo i aspekt zdrowotny to chyba najistotniejsze argumenty przemawiające za rozpoczęciem przygody z pływaniem. Poza tym woda nie skazuje młodego człowieka na  pływanie od ściany do ściany – można uprawiać piłkę wodną, pływanie synchroniczne, skoki do wody, pływanie po wodach otwartych. To wszystko są piękne, jeszcze dosyć mało popularne w Polsce sporty.

Rodzice często pytają mnie od jakiego wieku zacząć naukę pływania z dzieckiem. Decydując się na rozpoczęcie szkolenia musimy uwzględnić dojrzałość dziecka, jego rozwój fizyczny, zainteresowanie nauką i komfort przebywania w wodzie.

Rozpoczęcie zajęć na pływalni eksperci zalecają od 12 miesiąca życia, co związane jest z umiejętnością unoszenia główki przy nabieraniu powietrza. Inne źródła podają wiek 6 m-cy, inne podają, że pływać można właściwie zaraz po urodzeniu. Myślę, że należy wykazać umiar i zdrowy rozsądek, a także obserwować rozwój dziecka. Jeżeli nie zaczniecie z 15 miesięcznym bobaskiem to nie ma czym się martwić i przygodę z wodą zacznijcie w późniejszym wieku.

Dzięki wizytom na pływalni w najmłodszym wieku dziecko przyzwyczaja się do przebywania w wodzie. Takie zajęcia są okazją do nawiązywania więzi rodzinnych i pozbycia się lęku przed wodą. W przypadku najmłodszych dzieci zawsze zalecam rodzicom wspólne wyjście na pływalnię z masą kolorowych zabawek, czy dmuchańców. Bawmy się z maluchami jak w piaskownicy, czy na placu zabaw. Na tym etapie nie ma znaczenia, czy maluszek pracuje nóżkami do kraula, czy potrafi zanurkować na 10 sekund pod wodą. Na taką naukę przyjdzie jeszcze pora, a ważne jest, żeby młody pływak zaadoptował się do nowego środowiska, w którym równowaga zostaje zachwiana, pojawiają się opory podczas ruchów i nauczył się prawidłowo oddychać lub wstrzymywać powietrze.

Jeżeli jednak nie wiecie jak bawić się bezpiecznie, jak asekurować dziecko to zapiszcie się na odpowiednie zajęcia ze swoim maleństwem. Są szkoły, w których prowadzone są zajęcia dla rodziców z maleństwami. Jeżeli maluch jest zmarźlakiem to załóżcie mu piankę, albo poszukajcie brodzika z ciepłą wodą, gdyż dyskomfort spowodowany niską temperaturą każdego może zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności.

Większość dzieci gotowa jest na regularne lekcje pływania w wieku 4-6 lat, kiedy są w stanie opanować podstawowe umiejętności pływackie – jak np. unoszenie się na wodzie. W tym wieku dziecko jest już w stanie słuchać, świadomie wykonywać ćwiczenia i poprawiać błędy.

Ogólnopolski Program Nauczania Pływania opracowany przez Polski Związek Pływacki również wskazuje wiek 6-7 lat jako okres adaptacji do środowiska wodnego, gdzie oswajamy dziecko z wodą, uczymy ułożenia ciała na wodzie i podstawowych ruchów napędowych. Dopiero w wieku 8-9 lat następuje „Aktywny początek”, w którym uczymy już poszczególnych technik pływackich.

Jednak na naukę nigdy nie jest za późno. Wieloletnia praca z 6 i 7 latkami pokazuje, że dzieci w pierwszej klasie pływackiej, które nigdy nie uczyły się pływać, po trzech miesiącach nauki zrównują się poziomem z rówieśnikami, którzy uczyli się już wcześniej. Od lat zauważam, że dzieci, które wcześnie rozpoczęły naukę u niedoświadczonych instruktorów, nabierają błędnych nawyków, które skutecznie blokują dalszy rozwój.

Back To Top Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.